“Ermenilerin hedefinde azerbaycanlı sivillerdir” – Gazeteci Yazar Agil Alesger Karabağ savaşından konuştu

12769528_796872150418518_31678913_nKarabağ`da savaş yeniden alevlenib. Taraflar 1994 yılında imzalanan “Ateşkes”in ihlalında bir-birlerini suçluyorlar. Bölge`de olan gazeteci yazar, Yenicag.az Gazetesi imtiyaz sahibi, Afro-Avrasya Gazeteciler Derneği Kafkasya sorumlusu Agil Alesger bildirib ki, saldırıyı ilk başlatan ermeni tarafı olub: “Ermeni tarafı Ağdere-Terter, aynı zamanda Hocavend-Füzuli istikametlerinden direkt Azerbaycan köylerine saldırmışlar. Azerbaycan ağır silahlarla köyleri bombalayan ermenilere cevap vermek zorunda kalmıştır. Aynı zamanda Azerbaycan serhat köylerine tehlike olan önemli mevziler ermenilerden geri alınmıştır. Talış köyü etrafı, Seysulan, Lele Tepe adlanan önemli mevziler ermenilerden geri alınmıştır ki, bu  da bizim en tabii hakkımızdır”.

Sivil vatandaşların öldürüldüğüne dikkat çeken Agil Alesger “Ermenilerin hedefinde öncelikle okullar, hastaneler ve evler olmuştur. Uzak menzilli silahlarla askeri hedefler değil, bizzat halk hedef seçilib. Bu da 1992 yılında Hocalı Soykırımı yapmış ermenilerin zihniyyetinin aynı olduğunu göstermektedir. Bu saldırı aynı zamanda Azerbaycan`ın Türkiye, Pakistan gibi kardeşlerinin olduğunu, fakat ermenilerin arkasında da Rusya`nın varlığını bizzat ortaya koymuştur. Ermeni tarafına cevap verildiği zamandan Rusya bizzat Putin başkanlığında devreye girmiş ve Azerbaycan`a cevap saldırısını durdurması için baskı yapmıştır”.

Azerbaycan`ın uluslararası baskılar sonucu tektaraflı savaşı durdurmak kararını aldığını, fakat ermeni tarafı taarruzu durdurmazsa, bu kararın değişeceğini bildirdi: “Bu çok esnek ve baskı sonucu yapılmıştır. Şu an cebhe`de savaş tam hızıyla devam etmekdedir. Ermeniler üç taraftan – Terter, Füzuli ve Ağdam`dan saldırıyorlar. Bu da savaşın durdurulamayacağını gösteriyor. Unutmayalım ki, Azerbaycan 1990`lı yıllardan farklı olarak, şimdi muazzam bir orduya sahiptir ve Karabağ`ı geri almağa çok yakınız”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir