Azerbaycan’da ‘’Paralel Yapıyı’’ yazan gazeteci tutuklanmak üzere

4343Azerbaycan’da Gülen Örgütüne karşı etkili yazılar yazan gazeteci Agil Alesger ve sahibi olduğu “Yeni Çağ” gazetesi mahkeme ile susturulmak isteniyor.

08.12.2014 20:06
TİMETURK / FURKAN AZERİ

Konu ile ilgili TİMETÜRK`e açıklama yapan Agil Alesger: ‘’ Mahkemeden son anda haberdar oldum Şu aralar sürekli kendi ismimi arama sitelerinde aratıyorum ve kendim ile ilgili bir şey var mı diye bakıyorum. Dün akşam Bakü şehri Sebael ilçe Mahkeme’sinin internet sitesinde ismimi gördüm. 1 Aralık tarihinde mahkeme duruşmam olduğunu tesadüfen öğrendim. Ben önce hazırlık mahkemesi olduğunu sandım Ama Mahkeme’yi arayıp bilgi aldık da; hazırlık ve ilk duruşmanın çoktan olduğunu, artık karar aşamasına gelindiğini öğrendim. Böyle durumda benim önceden haberdar olmam gerektiği halde hiç bir şekilde bilgilendirilmemişim ve savunmam bile alınmamıştır. Bu ise beni Mahkeme’den kaçmak bahanesi ile tutuklanmam için bir sebeptir. Aslında benim tüm iletişim bilgilerim yenicag.az sitesinde mevcut olmasına rağmen tarafıma bilgi verilmemiştir. Ayrıca Fetullah Gülen`in okullarının işletmecisi olan “Çağ Öğretim” SOCAR`la eşzamanda mahkemeye müracaat etmeleri de çok manidardır. Yıllardır bunlarla karşı mücadele ediyorum, ikisi aynı anda mahkemeye müracaat etmeleri bu konuda siparişin eşzamanlı geldiğini gösteriyor’’ dedi.
Gülen konusunun bir dava meselesi olduğuna dikkat çeken Agil Alesger: “Ebrehe`nin filleri var ise, Allah’ında ebabil kuşlarıyla o koskocaman orduyu nasıl yok ettiği örneği vardır. Bugün biz ister SOCAR`ın, (Kafkasya’da en büyük petrol şirketlerinden biri ) ve onlar ile beraber olan Paralel Yapı`nın karşısında Filistin’de İsrail tankı önündeki kuşanmış eli taşlı çocuk durumundayız. Abartmadan söylüyorum onların karşısın da bu kadar zayıfız ve bunun farkındayız. Tek üstün tarafımız imanımız var ve bu dava ’ya gönül vermişiz. Onun için siparişle mahkemeler, tazminatlar ve hapisler bizi daha da güçlendirecektir. Çünkü biz en kötüsünü düşünerek bu yola çıkmışız. İnanıyorum ki, namuslu insanlar en az namussuzlar kadar cesaretli olsalar, biz zafere ulaşacağız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir